Wrobieni w „Finanse”

Witryna poszkodowanych przez Personal Finanse, Council Finance, EI Global (Enterprise Investment), EGFC lub E.G.F.C. SA (Europejską Grupę Finansową Council), Aurum Finance, kancelarię prawną Proculus i nie tylko.

Jak „spożytkowano” finanse publiczne? – cz. 1

W tej serii artykułów przyjrzymy się finansom publicznym. Temat ten w ujęciu globalnym jest wielokrotnie poruszany przez Prokuraturę. Mijają lata, jednak niestety nie otrzymujemy żadnych tego typu informacji odnośnie interesujących nas podmiotów gospodarczych widniejących na tej witrynie. Mamy jednak nadzieję, że ta seria artykułów niezbicie udowodni, że naprawdę jest o czym pisać oraz pomoże zrozumieć, dlaczego śledztwo toczy się tak długo i, że Prokuratura ma pełne ręce roboty aby wszystkie wątki porządnie rozpracować operacyjnie.

Dla niewtajemniczonych / nie będących w temacie: mowa jest o subwencjach unijnych, czyli - prościej mówiąc - dotacjach, o które wnioskowały owe podmioty i je otrzymywały.

Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek

Nasze rozważania rozpoczniemy od podmiotu gospodarczego o nazwie Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek. Obecnie musimy pisać Katarzyna Książek, gdyż podmiot ten został wykreślony z CEIDG, lecz Katarzyna Książek jest osoba fizyczna, która ów podmiot reprezentuje. Podstawą do wykreślenia okazał się art. 35 ust. 1a i 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie CEIDG.

To tak jakbyśmy widzieli nas przez pryzmat „najmądrzejszych” tego kraju, którzy zawsze wiedzą wszystko najlepiej, mówiąc nam: „A jak to, pan(i) nie wiedział(a) co podpisuje?”. Skądś to znamy, prawda?! Tutaj jednak mamy analogiczną sytuację i identyczne pytanie można byłoby zadać urzędnikom publicznym odpowiedzialnym za weryfikację dokumentów, którzy je podpisywali. Więc jak to jest: żaden z nich niczego nie weryfikował? Jak to, nie wiedzieli, co podpisują?

Katarzyna Książek zamieszana jest w wielka aferę zatrudnieniową w Toruniu[1],[5]; sprawę odnośnie tej afery początkowo prowadziła tamtejsza Prokuratura, jednak akta sprawy zostały przejęte przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu[2]. Jak wskazują m.in. artykuły w przypisie, miało tam "pęknąć" zaledwie małe, niewinne 13 milionów(!). Nastepna afera to Wągrowiec - sprawę opisuje lokalna prasa[3].

Natomiast do następnej sprawy – mianowicie dotacji nna szkolenie nauczycieli – bardzo sceptycznie odnosi się NIK (Najwyższa Izba Kontroli)[4]. Można domniemywać, że są to zmarnowane środki i taki projekt niczego nie wnosi, gdyż bezrobotny i tak najczęściej wróci do Urzędu Pracy - szczególnie ze względu na to, jakiego typu osoby były dobierane. Jaki jest cel w tym, żeby sztucznie utrzymywać stanowisko dla bezrobotnego na 14, 30, 90 czy 180 dni, jeśli nie tylko podwyższanie statystyk dla Urzędów Pracy? Mamy tu zatem do czynienia z obopólną korzyścią: firmy mają dotacje i zarabiają pieniądze; Urzędom natomiast zgadzają się statystyki - oto w jaki sposób marnotrawi się nasze publiczne środki.

Spójrzmy teraz na fakty :

To są między innymi nasze, publiczne pieniądze, które powinny być zwrócone; niestety istnieje jednak wiele powodów by wątpić, czy to się w ogóle uda. Gdzie zatem są instytucje za to odpowiedzialne?

To jednak nie wszystko - przejdźmy do kolejnego etapu. Zajmiemy się teraz trzema kolejnymi podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na Katarzynę Beatę Książek. Ktoś spyta: skąd drugie imie? Tego wymaga rejestracja w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Społeczność Finansowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Europejski Fundusz Hipoteczny " OSTOJA " spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

EnterHR spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Pozostałe jej podmioty (Council Sp. z O.O. oraz Europejska Grupa Finansowa Council S.A.) nie uczestniczyły w konkursach.

Podsumowanie

Wartość wszystkich projektów to bagatela 30 milionów, a otrzymanych środków - niespełna 24 mln! Pamiętajmy, że to tylko jedna osoba z całej grupy. Na podstawie powyższego – jak sądzicie, ile może wynosić wartość otrzymanych pieniędzy przez jedną kilkunastoosobową grupę z Wrocławia? Wyobraźcie sobie, jaki to może być procent w skali zadłużenia kraju, nie zapominając również o uszczupleniach podatkowych spowodowanych przez działalność w oszustwach kredytowych, nie odprowadzając z uzyskiwanych lichwiarskich prowizji podatków; a także o innego rodzaju długach i zaległościach, o czym też jeszcze sobie powiemy.

(C.D.N.)

Informacje dodatkowe i przypisy

Stan na dzień 1 marca 2019 r.

 1. ^
 2. ^
  Tajemnice pani Katarzyny K.
 3. ^
  Mieli pomóc znaleźć pracę... Oszukali? Bezrobotni z powiatu wągrowieckiego przesłuchiwani przez policję
 4. ^
  NIK o programach aktywizacji zawodowej dla zwalnianych lub zagrożonych utratą pracy nauczycieli
 5. ^
  Wielka afera finansowa - tropy w Toruniu! "Magazyn Expresu Reporterów" działa