Wrobieni w „Finanse”

Witryna poszkodowanych przez Personal Finanse, Council Finance, EI Global (Enterprise Investment), EGFC lub E.G.F.C. SA (Europejską Grupę Finansową Council), Aurum Finance, kancelarię prawną Proculus i nie tylko.

Jak „spożytkowano” finanse publiczne? – cz. 4

Idziemy dalej. Dziś zajmiemy się osobą Kamil Marek Baran.

European Financial Stability Fund

Biorąc pod uwagę powyższe, dziwne rozbicie korpusu tej spółki – ktoś z Was mógłby napisać coś w stylu: jesteście oszołomami, czego się czepiacie?

Nie jest to nasz wymysł, a wyciąg autentycznych danych z oficjalnego portalu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: Mapa Dotacji UE. W taki sposób właśnie chcemy wykazać niefrasobliwe podejście urzędników do swoich obowiązków. Teraz rodzi się następujące pytanie: to w takim razie który projekt jest zgodny z arkuszem oceny?

My to wiemy, a Wy? Można to sprawdzić – czy to zapoznając się ze specyfiką tych dokumentów, bądź kontaktując się z odpowiednim urzędem.

Krótko mówiąc – wszystko musi być przejrzyste i zgodne ze stanem faktycznym. Zaglądając bezpośrednio do KRS: jaka widnieje pełna, prawidłowa i jedyna nazwa spółki? Każdy z Was może to bardzo szybko sprawdzić. Co się więc stało? Cóż za „innowacyjne” podejście urzędników do weryfikacji dokumentów! Przypominamy, że podobny problem wystapił z nazwami Personal Finance vs. Personal Finanse; EL Global vs. EI Global. Zawsze mniej uświadomionemu, przeciętnemu „Kowalskiemu” (nie obrażając Kowalskich) czy nawet urzędnikowi można prosto w twarz się wyprzeć: „Ale o co panu(pani) chodzi? Przecież tu nie jest moja firma…”.

Lecz – jakby tego było mało – HITEM w tym wszystkim są zaległości podmiotu w stosunku do ZUS-u. To zaledwie, tylko tak mała sumka – 416 373,00 zł. Ile więc z zatrudnionych w Spółce osób ma już niezaliczone lata składkowe? Nie wspominając o leczeniu w tamtym okresie. Wprawdzie nie wiadomo dokładnie z jakich tytułów naliczono owe należności, jednak czasem nie zaszkodzi nieco podywagować. Zostawmy więc temat tej spółki i przejdźmy dalej.

WIELKOPOLSKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TRANSFERU INNOWACYJNEJ TECHNOLOGII SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

FUNDACJA ENTERIN

Jest powiązana adresowo z Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5 lok. 218. Organ sprawujący nadzór to Minister Gospodarki. Brak danych o projektach.

European Financial Stability Fund 1 Sp. z o.o.

Kapitał zakładowy to 5 000,00 zł. Występują także powiązania adresowe z Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5 …. Nawiasem mówiąc – spółka „córka” pierwszej z omawianych w tej części. Tym ciekawym podmiotem jeszcze się zajmiemy z powodu powiązań bardzo ważnych osób.

Podsumowanie

Poruszyliśmy dziś kilka ważnych kwestii. Poza oczywistą omawianą na łamach tego cyklu artykułów – występuje sprawa z nierzetelnym wpisywaniem nazw podmiotów we wnioskach, braku weryfikacji lub zbyt pobieżnej weryfikacji tych wniosków przez urzędników państwowych, nieistniejących adresów, powiązań adresowych oraz złożonej i przemyślanej strukturze podmiotów gospodarczych – spółek „matek” / spółek „córek”. Każdy zorientowany doskonale zdaje sobie sprawę, że tego typu strukturami często posługują się przestępcy finansowi do prania brudnych pieniędzy: utrudniania identyfikacji przepływów finansowych, ustalenia skąd pochodzą środki lub dokąd i w jaki sposób są transferowane / inwestowane. Czy omawiana dziś struktura do tego posłużyła? Tego dokłądnie nie wiemy, aczkolwiek Prokuratura niejednokrotnie wspominała o sieci powiązanych ze sobą podmiotów – kapitałowo i/lub osobowo, które do tego służyły; możemy więc domniemywać ich udział.

W świetle powyższych faktów ciśnie się na usta pewna, chyba każdemu znana sentencja: „diabeł tkwi w szczegółach”. Te szczegóły – domniemujemy – często były niezauważane i przez to pomijane, zwłaszcza w śledztwach Prokuratur sprzed kilku lat, które były umarzane.

Podsumujmy w jednym zdaniu dane liczbowe dofinansowań projektów Kamila Marka Barana. Sumaryczna wartość projektów wynosi 7 964 799,60 zł, a wartość przyznanych dotacji unijnych to 5 299 447,08 zł. Jakieś wnioski, pytania, wątpliwości, dodatkowe informacje związane z tym (lub nie tylko tym) artykułem? Śmiało pisz.