Wrobieni w „Finanse”

Witryna poszkodowanych przez Personal Finanse, Council Finance, EI Global (Enterprise Investment), EGFC lub E.G.F.C. SA (Europejską Grupę Finansową Council), Aurum Finance, kancelarię prawną Proculus i nie tylko.

W mediach

Poniżej przedstawione są doniesienia mediów tych, które brały stronę pokrzywdzonych, jak również te podchodzące do sprawy rzetelnie. Jak już wiemy z zakładki Prześwietlamy, nie wszystkie media chciały przedstawić sprawę – na podstawie niektórych przesłanek możemy nawet domniemywać celowe „zamiatanie pod dywan” całego tematu, idące oczywiście od góry.

Na samym początku przedstawiono oryginalne wpisy. Im dalej w głąb tej podstrony - tym pewne informacje mogą się coraz bardziej powtarzać, szczególnie w kategorii Inne oraz Pozostałe.

Kluczowe reportaże i wiadomości

TVP — Magazyn Ekspresu Reporterów

Wrobieni w kredyty

Solidny, wyczerpujący temat reportaż Aliny Suworow i Macieja Piotrowskiego z dnia 31.01.2017.

Ta firma mogła oszukać tysiące ludzi w całej Polsce. W jej biurze w Zielonej Górze przeprowadziliśmy prowokację dziennikarską, która pokazała jak naciągnąć klientów na gotówkę, pośrednicząc w załatwianiu kredytów bankowych. Dwaj starsi panowie chcieli niewielki kredyt 20 tys. zł, wyszli z trzema na ponad 200 tys. Po opłaceniu prowizji nie została im gotówka, tylko ponad 50 tys. długu. I nie są jedynymi ofiarami tej firmy.

Wrobieni w kredyty 2 — w poszukiwaniu niewidzialnych spółek

Kontynuacja poprzedniego reportażu wyemitowana dnia 07.03.2017. Solidna dawka konkretnych informacji na temat powiązań spółek i stojących za nimi osób.

Wracamy do sprawy osób poszkodowanych przez firmę pośrednictwa kredytowego. Po pierwszym reportażu Aliny Suworow zgłaszają się do nas kolejne ofiary, którym zamiast jednego kredytu na 2 – 3 tys, wciskano kilka kilkudziesięciu tysięcznych. Byli pracownicy pośrednika opowiadają nam o sposobach naciągania ludzi. Są też pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

Uwaga. Tylko na tej stronie dostępne fragmenty reportażu z odszyfrowanymi głosami rozmówców:

Wrobieni w Kredyty 3

Kolejna część z dn. 15.05.2018.

Ponad rok temu przedstawiliśmy historię ludzi, których nieuczciwi pośrednicy finansowi naciągali na kilkudziesięciotysięczne kredyty, niszcząc im życie i wpędzając w spiralę zadłużenia. Właściciele i niektórzy z pośredników zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty oszustwa. Wracamy jednak do sprawy, bo ten nieuczciwy proceder nie ustał. Nadal działają firmy proponujące toksyczne kredyty. Co z tym robi Komisja Nadzoru Finansowego? Czy jest jakaś kontrola nad oszukańczym procederem?

Polsat News

Wcisnęli emerytce kredyty nie do spłacenia

Pierwszy reportaż wyemitowany w publicznej telewizji na ten temat z dn. 20.07.2015.

Emerytka z Lubonia potrzebowała 10 tys. zł pożyczki. Z biura pośrednika finansowego - firmy P. wyszła z kredytami w trzech bankach na blisko 100 tys. zł! Pani Irena mówi, że nie wie, co podpisywała. Wysokość rat przewyższa jej emeryturę. Dzięki rodzinie udało się anulować kredyty emerytki. Niestety, pośrednik nie chce zwrócić prowizji. Wziął 20 tys. zł.

Chcieli 23 tys. zł - spłacą ponad 130 tys.!

Radosław Dwornik potrzebował 23 tys. zł. Ponieważ miał już długi, udał się do firmy, dla której jego historia kredytowa w BIK nie była problemem. Do zaciągnięcia kredytu namówiono jego matkę. I to nie jednego! Rodzina brała kolejne pożyczki, rzekomo na lepszych warunkach, którymi miała spłacać wcześniejsze, mniej korzystne. Efekt jest taki, że teraz Dwornikowie mają ponad 130 tys. zł długu. Osób w podobnej sytuacji jest wiele w całej Polsce.

Oszukałem dużo ludzi - w miesiąc mieliśmy 35 mln zł obrotu

Były pracownik Personal Finanse (Europejskiej Grupy Finansowej Council, EGFC) zdradza kulisy pracy.

Dziesiątki milionów złotych obrotu, szokująco wysokie, ukrywane przed klientami, prowizje udzielanych kredytów i setki poszkodowanych osób - taki obraz działalności Europejskiej Grupy Finansowej Council z Wrocławia rysuje jej były pracownik. Tylko na Dolnym Śląsku jej praktykami zajmuje się pięć prokuratur, a akta sprawy w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu liczą już 59 tomów.

Dziennik Zinfo

Council Finance działa w Zgorzelcu

Ten krótki reportaż o niepozornym tytule ukazuje między innymi reakcje pracowników biura na jakiekolwiek pytania, a także przedstawia zarejestrowaną rozmowę z panem Markiem. Niesamowity pokaz ich zakłopotania i stresu podczas każdej z tych rozmów!

Czerpią zyski z ludzkiej naiwności. Kolejna rodzina oszukana

Kolejny reportaż z dnia 30.05.2016 w ich wykonaniu. Tym razem prócz kolejnego poszkodowanego małżeństwa (któremu na szczęście udało się „wywinąć”) ukazano między innymi nagranie rozmowy z jedną z pośredniczek, przy pomocy której firma E.G.F.C. zawierała umowy. Niezwykle kompromitujące nagrania.

Puls Dnia

Historia p. Ireny. Wizyta redakcji w jednym z biór i jednoznaczna reakcja osoby podającej się za kierownika biura. Informacje, jak zapobiegać takim i podobnym sytuacjom?

Kobieta dostała od firmy doradczej dokumenty, z których wynikało, że wzięła trzy kredyty w różnych bankach. Tymczasem przyszła tylko podżyrować swojej koleżance kredyt na 10 tysięcy zł. Tymczasem kwota kredytu, którym została obarczona opiewała łącznie na 100 tysięcy złotych.

Telewizja Echo24

Trwam TV

News z udziałem Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu — Piotra Kowalczyka.

Artykuły

Dziennik Zinfo

Dziennik Łódzki

Nowiny Gliwickie

NaszeMiasto.pl

Nowa Trybuna Opolska

RMF24

Gazeta wrocławska

Inne

Wkrótce

Pozostałe

Wiadomości, doniesienia, komunikaty.