Wrobieni w „Finanse”

Witryna poszkodowanych przez Personal Finanse, Council Finance, EI Global (Enterprise Investment), EGFC lub E.G.F.C. SA (Europejską Grupę Finansową Council), Aurum Finance, kancelarię prawną Proculus i nie tylko.

Jak „spożytkowano” finanse publiczne? – cz. 5

Zanim przejdziemy do clou dzisiejszego artykułu, powróćmy na chwilę do pierwszej części tegoż cyklu. Ktoś spyta: ale dlaczego? Co wydarzyło się tak ciekawego / istotnego?

Monitorując na bieżąco wszelakie zmiany w spółkach można dopatrzeć się ciekawych spraw. Punktami przełomowymi były w szczególności dni 5 oraz 25 marca. Nie będziemy tutaj rozpisywać się zbyt szczegółowo, zwrócimy natomiast uwagę na rzeczy najistotniejsze z małym komentarzem z naszej strony. Czymś, co najbardziej nas w tym interesuje jest dział 4, rubryka 1 pełnego wyciągu z KRS podmiotu Council Sp. z o.o.

Na dzień publikacji artykułu, mamy tutaj 39 pozycji, z czego aż 36 dotyczą zaległości wobec ZUS! Choć kogoś mogłaby przerazić sama ilość, to nie ona tutaj jest najgorsza. Także nie sumaryczna kwota (1 824 119,80 zł), choć ogromna (!) jest tutaj aż tak mocno zastanawiająca. Patrząc na daty egzekucji i daty umieszczenia tych wpisów możemy zobaczyć wyraźnie, że różnice, które pomiędzy tymi datami występują to bagatela 3 lata. Pytania nasówają się więc same: co działo się przez te lata? Gdzie byli urzędnicy mający takich spraw pilnować? Czy komuś z ZUS zależało na tym, by opinia publiczna o tych długach się nie dowiedziała? Spróbuj Ty, obywatelu, zalegać chociażby miesiąc wobec ZUS i co się stanie? Pytanie retoryczne… A spróbuj zalegać tak ogromne kwoty, mając tyle egzekucji! Czy to byłoby w ogóle możliwe? Także chyba pytanie retoryczne. Czyżby faktycznie istnieli „równi i równiejsi”?

Pamiętajmy, że wszystkie te kwoty pojawiły się PRZED zatrzymaniami. Każde większe przedsiębiorstwo posiada księgowość. Więc gdzie jest księgowa? Kto nią był? Jeżeli istniała księgowa odpowiedzialna za te spółki, wiedząc co się dzieje – możemy wówczas mówić o współudziale, prawda? Przecież do jej zadań należy m.in. sporządzanie sprawozdań spółki. Każdy pracownik także musi dostać wypłatę do ręki, co wiąże się z rozliczeniem – w tym kwota odprowadzana na składki ubezpieczeń zdrowotnych, ZUS, urząd skarbowy… Więc czy w ogóle możemy mówić o braku jej wiedzy na ten temat?

Od przeszło 10 lat pojawiają się doniesienia o możliwości bankructwa ZUS. Nie dziwmy się – może do tego dojść właśnie przez takie podmioty, a mówimy tylko o jednym z nich! Widzicie teraz, emeryci, dlaczego nie dadzą wam podwyżki? Więcej takich szemranych podmiotów, a na pewno ją dostaniecie! Może powiedziane w nieco zgryźliwy sposób, ale – niestety – taka jest smutna rzeczywistość.

Wróćmy teraz do sedna dzisiejszego artykułu: Wiesław Koszów – bo tak nazywa się osoba fizyczna, której podmioty sobie omówimy w świetle uzyskanych dotacji a także zaległości wobec instytucji państwowych.

DOLNOŚLĄSKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I ARBITRAŻU SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (w skrócie: DIPiA)

Kapitał zakładowy to 5 000 zł. Założycielem i prezesem był Wiesław Koszów; po "nalocie" widzimy wielkie „przetasowania” osobowe w firmie. Ostatecznie jako prezes figuruje Marek Mirosław Koszów. Nie wiadomo, czy uratuje ojca od odpowiedzialności, bo sam przecież ma już tyle postawionych zarzutów…

Nie bez powodu „zahaczyliśmy” dziś o pierwszy artykuł mówiący o Katarzynie Beacie Książek oraz EI Global. Okazuje się, że DIPiA również zajmowała się podobną działalnością co EI Global w kwestii zatrudnienia. Przypadek? Nie przypadek? A dowód chociażby w artykule Wykorzystali bezrobotnych. Wzięli dofinansowanie i kontakt się urwał, zamieszczonym w Gazecie Krakowskiej. Ciekawe – wszędzie tam gdzie nasi „bohaterzy”, tam zawsze jakieś afery…

Na co też zwracamy uwagę? Jedna z filii (oddziałów spółki) jest zarejestrowana w Lesznie przy ul. Narutowicza 37/5 – pamiętacie ten adres?

Wokół tego podmiotu mamy nazwijmy to „PR-owski cyrk”: jacy to my świetni, a czego to nie robimy dla dobra ludzi – szlachetna paczka, bieg firmowy, obraz z kapsli, szkolenia… i tak dalej można byłoby wymieniać.

Tym razem odwrócimy kolejność wykazu:

Dotacje, czyli to co nas najbardziej interesuje

Dlaczego w poniższym zestawieniu pokazujemy beneficjentów osobno? Pisaliśmy o tym już w poprzednim „numerze” naszego „tygodnika”.

I tak oto nasze Państwo dba o swoje/nasze finanse, mając przecież narzędzia prawne i umocnienia w postaci Służb. A dla kontrastu tak my jak i wy najczęściej niewiele możemy zrobić, gdy nęka windykacja…

Fundacja Kulturalno - Oświatowa ASGARD

Zarejestrowana 14.08.2013 we Wrocławiu przy pl. Solidarności. Organem sprawującym nadzór jest Minister właściwy Ds. Kultury. Fundacja zalega w Urzędzie Skarbowym 20 512,00 zł. Z wpisów KRS wynika, że tu także są zmiany w zarządzie – prezesem obecnie jest, notabene, Marek Mirosław Koszów.

Jeśli chodzi o projekty – owszem, był wielki plan na uzyskanie kwoty bagatela 30 000 000! Gdzieś tam to jednak, jakimś cudem, upadło1. Jak czytało się projekt, to można było wysnuć wniosek, że co niektórym wykształcenie chyba zaszkodziło…

Fundacja "INSTYTUT TECHNOLOGII TELEINFORMATYCZNYCH"

Zarejestrowana w 2013 r. Nadzór sprawuje Minister właściwy Ds. Nauki. KRS tutaj bez specjalnych zmian; brak projektów.

Real Estate Company Sp. z o.o.

Kapitał założycielski to 5 000 zł. Prezesurę tutaj także stosunkowo niedawno przejmuje Marek Mirosław Koszów. Spółka ta nie otrzymała żadnych dotacji.

Podsumowanie

Jak łatwo można sobie policzyć, tylko z UE uzyskano kwotę 14 408 915,02 zł. Dziw w tym wszystkim bierze, że jeszcze istnieją osoby, które tak – wszem i wobec – dumnie afiszują się z podjętym zatrudnieniem w tej spółce2 (zresztą nie tylko tej i nie tylko tam). Reszta wniosków pozostaje dla czytelnika.

Przypisy

  1. ^ Dla ciekawskich – badanie i zgłębianie tego tematu polecamy rozpocząć od tego dokumentu: List referencyjny na stronie spółki Resulto.
  2. ^ Lista pracowników DIPiA Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości i Arbitrażu Sp. z o.o. na portalu Goldenline